Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.01.2020 14:18 (Üye) Soru : merhaba muhtasar ve sgk birleşmesi için meslek kodu itibariyle 9111.01 ( Hizmetçi ev işleri) 5153.07 (Kapıcı) 5153.08 (Diğer Servis hizmetleri kapıcı ve diğ) kodlu çalışanlar için vergi dairesinden şifre alacak mıyız? Yardımlarınız rica olunur

Cevap : Vergi kesintisi yapmayan işverenler, çalışanları için yapacakları prim ve hizmet bildirimlerini Muhtasar ve Prim Hizmet beyannamesi ile Gelir İdaresi Başkanlığına yapacaktır. Bu işverenlerin varsa gelir vergisi yönünden bağlı olduğu vergi dairesine, yoksa adres itibariyle yetki alanına girdikleri Vergi dairesine başvurarak 003 gelir stopaj mükellefiyeti açtırmaları gerekmektedir. Bildirimlerini kendileri göndermek isteyenler vergi dairesinden Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Kullanıcı kodu-parola-şifresi talep ederek Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi aracılığı ile beyannamelerini bizzat gönderebilirler.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.