Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.01.2020 14:43 (Üye) Soru : MERHABALAR İKİ SORUM OLACAK 1- VERASET VERGİSİNİN ÖDEMESİ MENKUL DEĞERLER VE GAYRİMENKUL DEĞERLER İÇİN NE ŞEKİLDE OLMAKTADIR. 2- KİŞİ ÖLDÜKTEN SONRA KİŞİYE GECİKME ZAMMI VE VERGİ ÖDEMESİ ÇIKTI VERASET BEYANNAMESİ VERDİĞİMİZDE BU GECİKME ZAMMI VE VERGİ BEYANNAMEDEN DÜŞÜLÜRMÜ

Cevap : 1-VERASET VE İNTİKAL VERGİSİ BEYANNAMESİNDE PARA BANKA MEVDUATI ,MENKULLER G.MENKULLER BORÇLAR ALACAKLAR VİV BEYANNAMESİ İLE BEYAN EDİLİR.TOPLAM MATRAH ÜZERİNDEN İSTİSNALAR DÜŞÜLDÜKTEN SONRA KALAN TUTAR ÜZERİNDEN VERGİ HESAPLANIR ÇIKAN VERGİ 3 YIL İÇİNDE 6 TAKSİT DE ÖDENİR. 2-ÖLÜM HALİNDE SADECE CEZALAR SİLİNİR VERGİ ASLI,GECİKME ZAMMI, GECİKME FAİZİ KALMAZ MİRASÇILAR ÖDER. VERGİ BORÇLARI VE FAİZLERİ BORÇ OLARAK BEYAN EDİLİR.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.