Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.01.2020 14:46 (Üye) Soru : Merhaba. Aralık ayından itibaren kısmi süreli çalışan sigortalı ikinci derece engelli indirimi raporu bulunmakta. Aralık ayında çalışma gün sayısı 3 olup ücret bordrosunda gelir vergisi matrahı 217,46 TL engelli indirimini nasıl uygulayacağız. 650,00/30*3=65,00 TL olarak mı yoksa gelir vergisi matrahının tamamına mı 217,46 TL indirim yapacağız. Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Cevap : Öncelikle maaş veya ücret ödemesi yapılır iken aylık gelir vergisine tabi maaş veya ücret kalemleri toplanır. Bulunan bu tutardan açıklanan engellilik tutarı düşülür. Daha sonra var ise diğer düşülecek istisnalar düşülerek (örneğin sendika kesintisi, şahıs sigorta kesintisi vb) aylık gelir vergisi matrahına ulaşılır. Bulunan aylık gelir vergisi matrahı personelin hesaplanacak aydaki gelir vergisi dilimi ile çarpılır ve bulunan gelir vergisinde de asgari geçim indirim tutarı indirilerek personelin aylık gelir vergisi tutarına ulaşılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.