Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.01.2020 15:10 (Üye) Soru : SAYIN HOCAM: BİR MÜKELLEFİMİ İSTANBUL İÇİNDE BİR İLÇEDEN BAŞKA İLÇEYE NAKİL ETTİM BEŞ ÇALIŞANI VAR VE SGM BİRİMİ DEĞİŞTİ 15.01.2020 NAKİL TESCİL OLDU VE İŞCİ CIKIŞLARINI 15.01.2020 TARİHİNE GÖRE NAKİL KODLU CIKIŞ YAPTIM -YENİ SGM BAŞVURU YAPTIM BUGÜN 17.01.2020 İTİBARİ İLE AMA HALEN ŞİFRE GELMEDİ BU GECİKME SORUN OLURMU ---BİR SORUMDA YENİ BİRİME İŞCİ GİRİŞLERİNİ HANGİ TARİHE YAPMAM DOĞRU 15.01.2020 İŞCİLERİ CIKARDIĞIM TARİHEMİ YOKSA 16.01.2020 TARİHİNEMİ GERİYE DÖNÜK GİRİŞ YAPMAM SORUN OLURMU YENİ SGK BİRİMİ OLDUĞU İCİN GERİYE DÖNÜK GİRİŞ SORUN OLMAZ DENDİ TEŞEKKÜR EDERİM

Cevap : İşyerinin aynı il içinde başka bir ünitenin (Sosyal Güvenlik Merkezi) görev bölgesine nakledilmesi hâlinde işyeri bildirgesi verilmez. Ancak, nakil tarihini takip eden 10 gün içinde durum, işverence eski ve yeni üniteye bir yazı ile bildirilir. Yeni ünite, nakil bilgilerine dayanarak işverene işyeri sicil numarasını bildirir. Eski ünitede bulunan işyeri dosyasındaki tescile esas bilgi ve belgelerin birer örneği yeni ünitedeki dosyasına konulur İşyerinin aynı ünitenin görev alanına giren başka bir adrese nakledilmesi halinde ise işyerinin yeni adresi güncellenmekte ayrıca işyeri sicil numarası verilmemektedir. Bu durumda, nakil edilen işyerlerinde çalışan sigortalılar için işten ayrılış ve işe giriş bildirgesinin SGK’ ya verilmesine gerek bulunmamaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.