Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.01.2020 13:07 (Üye) Soru : Sayın Yetkili, Bir A.Ş.çalışanlarının hepsine bireysel sağlık sigortası yaptırırsa rakamlar 5.000,00-TL.ve üzeri ise firma poliçelerin bildirimini BA kapsamında yapmalıdır? Diğer bir sorum ise çalışanların eş ve çocuklarına da yapılan bireysel sağlık sigortaları da ilgili çalışanın ücretine brüt olarak yansıtılarak giderleştirilip vergilendirilir mi yoksa sadece çalışanın kendisine yapılan bireysel sağlık sigortaları mı dikkate alınır? Şimdiden vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederiz.

Cevap : 5 Bin liranın üstündeki poliçeler B formunda bildirilir.Çalışan ve eşe ait Sağlık sigorta primi işverence ödenmesi halinde ödemenin brüt tutarı maaşa eklenir Oluşan GV matrahından GVK 63/3 maddesinde belirtilen şartlara ve orana göre indirim yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.