Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.01.2020 17:21 (Üye) Soru : merhaba kolay gelsin. E arşiv fatura kesilmiş bir mükellef faturayı sevhen gib onaylamışsa iptali için nasıl bir yol izlemeliyiz iade faturası kesmek mi yoksa yazıyla karşı tarafa bildirip iki tarafın kayıtlarına alamaması mı daha doğru olur ? büyük rakamlı sevhen kesilen e arşiv faturalarda yazıyla bildirmek daha doğru olmaz mı brüt satış rakamı yükselteceği için ?

Cevap : Değerli meslektaşımız mükellefin düzenlediği fatura eğer ki 5 bin ve 30 bin üzeri durumlar için düzenlendiyse; e-Arşiv Fatura portalı üzerinden imzalanmış/onaylanmış e-Arşiv Fatura hiç bir şekilde iptal edilemez. Fakat tevsik yükümlülüğü tarafınıza ait olmak üzere kayıtlarınıza almayıp, yeniden doğru bir biçimde fatura düzenlenebilir (Önemli nokta hem alıcı hem satıcı İPTAL faturayı kayıtlarına almaması gerekir.) iyi çalışmalar
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.