Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.01.2020 13:55 (Üye) Soru : Sn danışman ; ikinci el araç ticareti yapan bir mükellefimiz var. mükellef olmayan bir kişiden 27,000 tl tutarında bir araç almış bulunmakta. bu aracı kdv siz gider pusulası ile kayıtlarımıza mal alışı şeklinde kayıtladık.bu aracı 27,000 tl tutarında sattı.arada kar bulunmadığı için mükellefin kesiceği faturada özel matrah uygulaması yapılacakmıdır.yapılacaksa kdv yer alıcakmıdır yoksa tamamı özel matrah şeklindemi beyan edilecektir yapılmayacaksa 27,000 tl satış tutarının tamamına %1 kdv dahil faturamı kesilecektir. iyi çalışmalar

Cevap : Alınan araç aynı bedel ile veya zararla satılırsa KDV hesaplanmaz.KDV matrahı oluşmadığı için satış bedeli üzerinden kdv siz fatura düzenlenir. Bu satış KDV beyannamesinde Özel matrah bölümünde beyan edilir. Alışlarda 153 hesap Satış için 600 hesap kullanılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.