Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.01.2020 13:06 (Üye) Soru : Selamlar Üstadım, Tecrübeleriniz rica ediyorum. İyi Çalışmalar Basit Usül ile ilgili soruları inceledim fakat göremedim. 1-2020 yılında 10 kişilik araçla servis işi basit usul açıldı fiili olarak henüz faaliyete başlanmamasına rağmen ruhsat tescil aralık 2019 diye mükellefiyeti bu yıldan başlayarak tescil ettiler buradaki işlem doğru mudur 2-Basit Usul normal koşullarda kdv mükellefiyeti yok dolayısıyla, tevkifata tabi işlem olsa dahi bu işlem kdv mükellefiyeti olmadığından direk hizmet bedeli şeklinde fatura düzenlenecek doğru mudur 3-Faaliyete ilişkin esnaf odası kdv li de kesebilirsin 3 ayda bir beyan edersin denmiş bu bilgi doğru mudur eğer doğru ise, bu durumda sürekli olarak kdvli (tevkifatlı kdv) kesebilir mi , keser ise masraflarındaki kdvleri indirilebilir mi 4- İlgili esnaf odası İmza beyanı düzenleme yetkilerinin olduğunu size gereksiz masraf yaptırmış muhasebeci demişler saolsunlar hatta vekalete de gerek yoktu niye aldırmışlar gibi söylemlerde bulunmuşlar işlem ne kadar doğrudur 5- Son olarak araç 9+1 vito gtibden muhtemelen binek statüsündedir bunu kesinleştirmek tabi araştırmak gerekir ama bu eğer binek statatüsünde ise ruhsatta ticari kullanım diye tescil etse dahi amortisman kıst mı olmalı kdv si indirilebilir mi (gerçek usül, yada 3 aylık kdv mükellefiyeti istenirse)

Cevap : 1-2019 yılında mükellefiyet tesisi ettirilmiş ise 2019 için Şubat ayında GV beyannamesi verilmesi gerekir. 2-KDV istisnası uygulandığı için Düzenlenecek Faturada elbette kdv hesaplanamaz. 3- Basit usul mükellefleri DİLERLERSE kdv mükellefi olabilirler zorunluluk yok Mükellef olursa 3 ay da bir KDV beyannamesi verilir.Tahsil edilen KDV den giderlere ilşikin KDV indirilir.Normal KDV işlemleri yapılır. 4-Mükellef dilerse esnaf odasına dilerse meslek mensubuna kayıtlarını tutturabilir 5-KDV indirilir.Araç binek değil ticaridir. Kıst dönem amortisman değil tam dönem amortisman uygulanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.