Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.01.2020 10:46 (Üye) Soru : İyi çalışmalar Sayın Danışman. BMV mükellefi olan şirketimiz lehe aldığı komisyon bedeli için Ocak/2020 döneminde BMV dahil komisyon faturası düzenlemiş yine aynı dönemde karşı firma tarafından tarafımıza aynı şekilde iade faturası düzenlenmiştir. Ocak/2020 dönem BMV beyannamesinde iade faturasında yer alan BMV tutarı "6502 sayılı kanuna göre bu dönemde yapılan iadelere ilişkin indirilecek vergiler " satırında gösterile bilir mi ? 6502 SK Tüketici Koruma Kanunu olması sebebi ile sadece nihai tüketicilere düzenlenmiş olan faturalarda gösterilen BMV tutarımı bu satırda gösterilmelidir.Ya da hangi şekilde indirim işlemi yapılabilmektedir ? Şimdiden teşekkürler.

Cevap : Sorunuzda da bahsettiğiniz gibi sadece nihai tüketiciler için indirilecek vergiler satırı kullanılır.İndirim yapılmayacağı gider olarak kayıtlara alınacağı görüşündeyiz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.