Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.01.2020 11:25 (Üye) Soru : Merhaba , Sorum 7194 kanun 11.madde uygulaması hakkındadır. Bu maddeye göre Çalışana 276 TL(Günlük 12 Tl sınır*23 gün çalışıyor=276 TL) akbil doldurma fişi karşılığı gider pusulası keserek ödeme yaparsak bordroda göstermemize gerek var mı ? GV muaf,Sgk dan da muaf mı ?Ya da uygulama nasıl olmalıdır.Bilgi verirseniz sevinirim.Teşekkürler

Cevap : Gider pusulası ile gider yazılmaz. Akbil dolum fişi olması gerekir.7194 Sayılı Kanunun 11 inci maddesiyle, Gelir Vergisi Kanununun 23 üncü maddesinde yapılan değişiklik ile çalışanlara; toplu taşıma kartı, bileti veya bu amaçla kullanılan ödeme araçları temin edilerek verilmekte olan 12 TL’ye kadar taşıma bedeli gelir vergisinden istisna edilmiştir. Bu tutarın üzeri ise ücret olarak kabul edilecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.