Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.01.2020 11:41 (Üye) Soru : kolay gelsin sorum çalışma izni ile alakalı apartman site yönetimi mükellefim var sitede kazakistan uyruklu yabancı çalıştırmak istiyor kişinin süresiz oturum izni var ancak site yönetimi oldugu için herhangi bir vergi mükellefiyeti bulunmamakta bu sartlarda çalışma izni cıkarabilirmi

Cevap : Yabancı uyrukluların çalıştırılabilmesi için çalışma izni alınması şarttır. Çalışma izini başvuruları işverene ait e-devlet şifresi üzerinden Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına yapılır. Çalışma izni başvurusu yapabilmek için; e-devlet şifresinin yanında yabancıya ait ikamet tezkeresi, yurt dışı başvurularında 16 haneli referans numarası, pasaport, fotoğraf, yabancı TC kimlik no ile sözleşme/dilekçe, işverene ait ticaret sicil gazetesi, vergi kaydı ve başvuruyu işveren adına başka bir kişi yapıyorsa vekaletname gereklidir. Çalışma izni başvurusu yapabilmek için ilk olarak e-devlet sisteminde işverene ait kullanıcı hesabı oluşturulur, sonrasında ise oluşturulan bu kullanıcı hesabı üzerinden çalıştırılacak yabancının kimlik bilgileri ve bir üst paragrafta belirtilen belgeler taranıp elektronik ortamda girilerek başvuru yapılır. Çalışma izni, başvurunun eksiksiz yapılması kaydıyla 30 gün içerisinde sonuçlandırılır. Değerlendirme yapıldıktan sonra başvurusu olumlu görülen yabancılara çalışma izni verilir ve bu durum İçişleri Bakanlığı ile işverene bildirilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.