Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.01.2020 08:57 (Üye) Soru : kdv kanunun kdv oranları ile listelerine baktığımda % 1 ile satın aldığımız mantar-nohut vb (toplu alımlarımız) perakende çıkışımız % 8 olmak zorunda mı ? kesin mi ? istisnası sözkonusu olabilir mi ? aynı şekilde % 5 gelir kesintisi ile yani gider pusulası ile aldığımız nu ürünlerin perakende çıkışı yine ( kdv oranı ) % 8 olmak zorunda mı ? teşekkürler

Cevap : KDV Listesin de yazıyor ise kesindir.Tartışması olmaz. Gider pusulası ile tarım ürünü alınmaz.Müstahsil makbuzu ile alınır.Bu alışlar için KDV hesaplanmaz.Nihai tüketici veya vergi mükellefi olmayanlardan alınan mallar için GV stopajı ve KDV hesaplanmaz. GVK 9. maddede belirtilen esnaf muaflığından yararlanan kişilerden alınan mal ve hizmetler için vergi kesintisi olur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.