Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.01.2020 11:52 (Üye) Soru : Merhabalar, 7186 sayılı kanuna göre şirket aktifine kayıt edilmek üzere Türkiyede bulunan bir arsa beyanname verilerek kayıt altına alınmıştır. Benim sorum %1 olarak ödenecek olan verginin vadesinde ödenmemesi durumunda şirketin bu aftan yararlanmasında bir sorun teşkil eder mi yani kanundan yararlanması noktasında bir sıkıntı yaşanır mı Teşekkürler

Cevap : Varlık barışından yararlanarak Türkiye’ye getirilen veya kayda alınan varlıklar nedeniyle vergi incelemesi veya vergi tarhiyatı yapılmayacaktır. Ancak bu olanak, bildirilen veya beyan edilen verginin vadesinde ÖDENMESİ ve istenen diğer koşulların yerine getirilmesi şartıyla sağlanmaktadır. Tahakkuk eden verginin ödenmemesi halinde GVK geçici 90. maddedeki haklardan yararlanamayacağımız görüşündeyiz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.