Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.01.2020 17:07 (Üye) Soru : Merhaba, Kar amacı gütmeyen derneğin (vergiden muaf) 2 çalışanı var.Dernek, çalışanların ücret ödemesinden dolayı muhtasar ücret stopajını üç aylık beyanname ile vergi dairesine elden vermekteydi.Ayrıca SGK Primini aylık olarak SGk'ya bildirmekteydi. Ocak 2020'den itabaren ücret ve SGK ödemelerini tek olarak Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi olarak vermeli mi? Vergi Dairesine sorulduğunda SGk'yı her ay sistemden muhtasarı elden vereceksiniz demiş. Fakat bize anlamsız geldi. Yardımlarını rica ederim. İyi çalışmalar

Cevap : Elden muhtasar beyanname verilmez.Beyannameler e beyan sisteminden verilir.Vergi dairesi yanlış bilgi vermiş Normal olarak 1 ve daha fazla çalışanı olanlar Vergi ve sgk kesintilerini içeren birleştirilmiş muhtasar beyannameyi aylık verilebileceği gibi, İSTENİR İSE (TERCİH SİZE AİT) Sadece SGK kesintilerini Birleştirilmiş muhtasar beyanname,ile aylık verilecek.Vergi kesintilerini ise yine birleştirilmiş muhtasar beyanname ile 3 ayda bir verilebilir.(Çalışan sayısı 1-10 Olanlar için)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.