Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.01.2020 09:13 (Üye) Soru : Merhaba, Türkiye'de Ltd.Şti olan firma Hollanda'da A.Ş statÜsünde bir firmanın %100 hissedar olarak firma kurmuştur. Ancak Kuruluş 2018 Mart ayında yapılmış olmasına rağmen herhangi bir bildirim ve tescil işlemi yapılmadığı gibi bakanlık izni de alınmamıştır. Mükellefin bu doğrultuda şu anda bu bildirimleri yapması ve geriye dönük hatasını telafi etmesi için nasıl bir yol izlenmelidir?

Cevap : TTK ve ikincil mevzuat ile talimat yazılarda, bildirim yapılması yönün de bir görüş olmadığı gibi Türkiye'de bildirim yapılacak bir merci de bulunmamaktadır, zorunlu olmasa da dilerseniz bahsi geçen hususu yabancı sermayenin bildirildiği Ekonomi Bakanlığı yabancı sermaye daire başkanlığına yapabilirsiniz, Ancak bu yurt dışı iştirakinizi kendi hesaplarınızda(iştirakler hesabı) gösterilmesi gerekir düşüncesindeyim,
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.