Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.01.2020 12:42 (Üye) Soru : MERHABALAR 1- MESLEK KODU HİZMETÇİ OLUP 30 GÜN ÜZERİNDEN SADECE SGK BİLDİRGESİ DÜZENLEDİĞİMİZ MÜKELLEF MUHTASAR VE PRİM BEYANNAMESİNİ NASIL VERECEK 2- MUHTASAR VE PRİM BEYANNAMESİ BAŞVURUSUNU (KULLANICI KODU,ŞİFRE ALMA) HERHANGİ BİR VERGİ DAİRESİNE YAPABİLİRMİYİZ 3- 3 AYLIK MUHTASAR BEYANNAME VEREN MÜKELLEFLER MUHTASAR VE PRİM BEYANNAMESİNİ NASIL VERECEKLER 4- NORMAL MÜKELLEFLERİMİZ HİÇBİRŞEY YAPMADAN BDP PROGRAMINDAN BU BEYANNAMEYİ VERMEYE BAŞLAYABİLİRMİ EKSTRA BİR İŞLEM YAPMAMIZ GEREKİYORMU

Cevap : 1. Ek9 Muhtasar aphb kapsamı dışındadır. 2. İşyerinin bağlı bulunduğu yer vergi dairesine ya da gerçek kişi ise ikametgahının bağlı bulunduğu yer vergi dairesine verilmesi gerekmektedir. 3.Eğer işçi çalıştırıyor iseler artık aylık gönderecekler işçi çalıştırmıyorlarsa üç aylık göndermeye devam edeceklerdir. 4.GİB sözleşmenizde eğer 5510 iş ve işlemleri yazmıyorsa güncelleme yapmanız gerekmektedir. Müştereken ve müteselsilen sorumluluk gelmesi sebebiyle özlük dosyalarının rexize edilmesi için işverenden alınan verilerin işveren imzalı ve mesnedi devlet olan evraklar olması gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.