Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.01.2020 12:52 (Üye) Soru : günaydın, biz 7 tane 4-a sgk sıgortalısı olan bir LTD.STI. yiz. 2019 yılı ocak ayında 45 yaş ve altı personelimize, yılbaşında bir devlet bankasından ZORUNLU BES KAYDI yaptırmıştık. ocak-subat-mart aylarında 3 ay boyunca, aksamadan, daimi olarak aylık maaşlarından BES hesabına % 3 yatırmıştık. fakat BES yaptığımız personelimizin tamamı, 3. ayın sonunda BES hesaplarını kapattılar. bizde bir daha BES hesaplarına para yatırmadık. bu yılda tekrar , şirket olarak, 4a ya tabi 45 yaş ve altı personelimiz için ZORUNLU BES hesabı açtırıp, onlar bes hesaplarını kapatana kadar , maaşlarından BES hesaplarına % 3 yatırmamız gerekiyor mu ? teşekkürler

Cevap : 2020 yılında Yeni girişleriniz var ise bu işler için zorunlu BES kapsamına dahil olma kriteri olan 5-9 işçi sayısını dikkate alarak yararlandırmanız gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.