Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.01.2020 10:11 (Üye) Soru : Merhaba Üstad, Bir firma kurulum aşamasındayız, firma organizasyon firması olacak, bir yarışma söz konusu ve kazananlara ödül dağıtımı yapılacak dağıtılacak ödülün kazanan ve firma acısından vergisel olarak boyutu, vergileme şekli ve oranı 2020 yılı istisnası nedir. şimdiden teşekkürler, saygılarımla

Cevap : Yarışma sonucu dağıtılan ödül Veraset ve intikal vergisine tabidir. 5602 sayılı Kanunda tanımlanan şans oyunları ile gerçek ve tüzel kişilerce düzenlenen yarışma ve çekilişlerde kazanılan ikramiyelerde oran %20 olarak uygulanır. İkramiyenin ayni olarak ödenmesi halinde, fatura değeri esas alınır Para ve mal üzerine düzenlenen yarışma ve çekilişler ile 14/3/2007 tarihli ve 5602 sayılı Şans Oyunları Hasılatından Alınan Vergi, Fon ve Payların Düzenlenmesi Hakkında Kanunda tanımlanan şans oyunlarında kazanılan ikramiyelerde 7.060 TL,İstisnadır.(2020 için)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.