Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.01.2020 10:20 (Üye) Soru : Sayın Üstad, MUHSGK uygulamasında 1003A kodlu muhtasarı verirken elimizde varolan şifreyi mi kullanacağız ? Çalıştığım okulda 2018 yılında başka bir mali müşavir ile anlaşma yapmışlardı. O anlaşmayı yenilemediler. Ben mali müşavirim ama muhasebe sorumlusu şef gibi görev yapıyorum. Şuan da meslek mensupları ile sözleşmelerin yenilenmesi gerekiyor diye dün katıldığım seminerde öğrendim. Bizim durum çok farklı. Nasıl bir yol almamız gerekiyor? Elimizde olan şifreler geçerli mi ? Kurucular ayrıca bir işlem yapmalı mı?

Cevap : Beyanname gönderme şifri olan ŞİRKETLER sözleşme güncellemez. Beyannameleri SMMM tarafından gönderilen mükelleflerin Aracılık ve sorumluluk sözleşmesi meslek mensubu tarafından yapılacaktır. Çalıştığınız firma Bordrosunda SMMM ruhsatı olan Meslek mensubu varsa ŞİRKET ADINA Beyanname VD den beyanname gönderme şifre alabilir . VUK 340 Seri nolı GN.Tb.) Bu işlem için Bordroda kayıtlı meslek mensubu Odamızdan üye kayıt belgesi alır.Şirket yetkilisi ile VD müracaat ederek şirket adına şifre alarak beyanname ve bildirimlerini bu şifre ile gönderirler. Şirket bu işlemi yapmaz ise Serbest çalışan meslek mensubu ile mesleki hizmet sözleşmesi düzenlemesi gerekir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.