Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.01.2020 10:26 (Üye) Soru : günaydın , biz tamamı yurt ıcınden ticari mal alım satımı yapan bir LTD STI yiz. 8 tane 4-a sgk sıgortalı personelimiz mevcut. personelimize her ay maaşı ile birlikte aylık 205-tl yol parası verilmektedir. bu yol parası ile şahsi İstanbul kart dolumu yapıyorlar. 1 - personelimize verdiğimiz aylık 205-TL yol parasını muhtasar beyannamede gelir vergisi ve damga vergisine tabi midir? teşekkürler …

Cevap : TAŞIMA BEDELİ İSTİSNASI (GVK. Md . 23/10 ) 7194 Sayılı Kanun 11 inci maddesiyle, Gelir Vergisi Kanununun 23/10 fıkrasında yapılan değişiklik ile çalışanlara; toplu taşıma kartı, bileti veya bu amaçla kullanılan ödeme araçları temin edilerek verilmekte olan 2020 Yılı için 12 TL’ye kadar taşıma bedeli gelir vergisinden istisna edilmiştir. Bu tutarın üzeri ise ücret olarak kabul edilecektir. GVK madde 23/10 uyarınca, hizmet erbabının toplu olarak işyerlerine gidip gelmelerini sağlamak maksadıyla işverenler tarafından yapılan taşıma giderleri gelir vergisinden istisnadır. Yapılan yeni düzenlemeyle, çalışanlara, toplu olarak işyerlerine gidip gelmelerini sağlamak maksadıyla işverenler tarafından yapılan taşıma giderleri haricinde; Toplu taşıma kartı, bileti veya bu amaçla kullanılan ödeme araçları temin edilerek verilecek olan 12 TL’ye kadar taşıma bedeli de gelir vergisinden istisna edilmiştir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.