Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.01.2020 10:45 (Üye) Soru : günaydın , biraz önceki soruma ilavedir. Biz personelimize, maaşıyla birlikte, her ay aylık 205 tl yol parası veriyoruz. bu yol parası ile personelimiz kendi şahsi İstanbul kart dolumunu yapıyorlar. Siz “ 2020 Yılı için 12 TL'ye kadar taşıma bedeli gelir vergisinden istisna edilmiştir” demişssiniz. 1 - Biz bunu aylık yol parası olarak , 12tl *26 gun =312tl aylık olarak mı anlamalıyız? 2 – bir de bu aylık verilen, 205-tl aylık muhtasar beyannamesınde, hem gelir vergisi – hem de damga vergisinden muaf mıdır ? Teşekkürler .

Cevap : 205 TL veriyorsan verdiğiniz yol parası GV ve DV den istisnadır bu istisna Bordroda yapılır.Muhtasarda da belirtilmez.Bordro programınızı yeniletiniz.SGK kısmı hakkında ilgili bölüme sorunuz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.