Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.02.2020 10:54 (Üye) Soru : merhaba , biraz önceki " personelimize her ay maaşı ile birlikte aylık 205-tl yol parası verilmektedir. bu yol parası ile şahsi İstanbul kart dolumu yapıyorlar. 1 - personelimize verdiğimiz, ve sahsi İstanbul kartlarına yükledikleri aylık 205-TL yol parası, aylık sgk bildirgesinde , işçi ve işveren sgk primlerinin hesaplandığı sgk matrahına dahil edilecek midir ? " soruma yanıt olarak , " Nakit ve nakite ilişkin ödemeler ücrete ilave edilir" diye cevaplamışsınız. ben bordroları manuel yaptığım ıcın tekrar sorma ihtiyacı duydum. yani, personele aylık olarak ödenen bu 205-tl yol ücreti ; " aylık sgk bildirgesinde , işçi ve işveren sgk primlerinin hesaplandığı sgk matrahına dahil edilecek midir ? teşekkürler .

Cevap : İşveren personele günlük, haftalık ya da aylık olarak yol parası ödemesi yapabilmektedir. Yol parası ödemesi ücretin bir eki olarak işçinin doğrudan nakit olarak hesabına ödenmesiyle tüm yasal kesintilere tabi olacaktır. Yol parası ile ilgili Gelir Vergisi Kanunu’nda ya da Sosyal Güvenlik Kanununda istisna ve muafiyet söz konusu değildir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.