Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.01.2020 16:10 (Üye) Soru : Kıymetli Üstadım KDV ve Kurumlar vergisi mükellefiyiz. 154 uyelı kooperatıfımızin yaklasık 40 yıl önce aldıgı arsaları kat karşılı verıp üyelerımıze konut tahsıs edıyoruz 2014 yılında birinci arsayı verıp 112 uyemıze konut tahsıs ettık 2020 yılında ıkıncı arsayı verıp gerı kalan 42 üyemızede konutlarını tahsıs edecegız ve son olarak 3. arsamızı verdık ve her uyemıze 2. konutlarını vermış olacagız. Sorularım: 1- Kat karşılığı sözleşme gereği müteahhide arsa teslim faturamızdakı KDV oranı %18'mi yoksa istisna şeklindemi olacaktır. 2- Konutlar ile ilgili kat karşılığı verdıgımız ıcın uyelerden genel yonetım dıgerı dısında bır aidat toplanmamıştır. birinci konutların ve elde edeceklerı ikinci konutların KDV ve Kurumlar vergısı karsısındakı durumu nedır bir K/Z hesaplanacaksa bu neye gore hesaplanacaktır. yardımcı olursanız sevınırım. iyi çalışmalar,

Cevap : 1-% 18 KDV uygulanır. 2- Üyeler sahip oldukları konutları satmadıkları sürece vergilen dirilmezler.% yıl içinde satarlar ise Değer artış vergisi hesaplarlar 5 yıldan sonra satılır ise vergileme olmaz. Not: Sorunuzu altına isim yazmayınız.Bu soru ve cevabı web sayfasında yayınlanmaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.