Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.02.2020 14:45 (Üye) Soru : Üstadım Merhaba, Benim sorum 17103 Teşvik Uygulaması ile ilgili olacak. 1. Şirketimizin SGK Teşvik Sorgulama sisteminde sigortalı yapacağımız personelin kimlik numarasını yazıp ve örneğin Asgari ücretin üzerinde brüt maaşını 5000 TL olarak girdiğimizde çıkan primin tamamı % 100 teşvik kapsamında kalmaktadır. Ancak bu personelin sgk girişini yaptıktan sonra ve 17103 kapsamında henüz bildirge vermeden önce Teşvikten Faydalanacak SigortalıTanımlama ekranından sigortalıyı seçip tanımla dediğimizde 5000 TL Brüt maaş girip sorgula dediğimizde bu sefer 2943 TL Brüt maaş ve onun primi teşvik kapsamında gösterilmektedir. ve aşağıda mesaj kısmında "Kazanç tutarı sigortalının işe giriş tarihinde geçerli olan asgari ücrete göre ve aylık kazanç alt sınırı ile üst sınırı arasındaki rakam üzerinden hesaplanmıştır." şeklinde bir mesaj görüntülenmektedir. Ancak benim bildiğim bu teşvik Asgari ücrete kadar prim desteği sunmaktadır. Sorunun ne olduğunu çözemedim Alo 170 ile görüşmemde de bir sonuç alamadım yardım ederseniz çok sevinirim. 2. Yine aynı teşvik kapsamında Muhtasar'da damga vergisininde teşvik kapsamına girdiğini biliyorum. Bunuda Tevkifatlara ilişkin Damga Vergisinden ilgili damga vergisi teşvik tutarını düşerek yazacağız diye biliyorum doğrumudur ? İyi Çalışmalar.

Cevap : • Destek tutarı Destek tutarı, işyerinin faaliyette bulunduğu sektöre göre farklı hesaplanacaktır. • İmalat veya bilişim sektöründe faaliyet gösteren işyerlerinde ilgili döneme ait günlük brüt asgari ücretin sigortalının prim ödeme gün sayısıyla çarpımı sonucu bulunacak tutarı geçmemek üzere, ilave istihdam edilecek her bir sigortalının 7.848,00 TL’ye kadarki prime esas kazanç tutarı için ödeyecekleri tüm primler (1.103,63 TL ila 2.943,00 TL) ile 176,84 TL’lik damga ve gelir vergisi karşılanacaktır. (Toplamda 1.280,47 ila 3.119,84 TL) • Diğer sektörlerde faaliyet gösteren işyerlerinde ilave istihdam edilecek her bir sigortalı prime esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanacak tüm primler (1.103,63 TL) ile 176,84 TL’lik damga ve gelir vergisi karşılanacaktır. (Toplamda 1.280,47 TL)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.