Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.02.2020 17:59 (Üye) Soru : mERHABA, Aşağıda ki soruma istinaden olacak sorum. makbuzu nasıl keseceğim, stopaj uygulanmayacak çünkü mükellefin vergi dairesinde gelir vergisi mükellefiyeti yok. tarifede bulunan ücret +kdv mi olacak teşekkür ederim Soru: MERHABA, daha önce vergiden muaf 13 çalışanı olan ve sadece sgk bildirgesi veren site yötetimi 2020 yılı itibariyle vergi daireisnden 0003 müklellefiyeti açtırdı, aylık bildirge muh beyanı için sgk bildirimi yapılabilmesi için. Bu site yönetimi ile aracılık veya aracılık ve sorumluluk sözleşmem yoktu. şimdi aylık sgk muh beyanı verebilmek için sözleşme yapmam gerekli. iki sorum olacak birincisi aracılık mı , aracılık ve sorumluluk sözleşmesi mi yapılması gerekli. ikincisi sadece bu işlem için asgari ücret tarifesinde bulamadım ne kadar asgari ne kadar ücret talep etmem lazım teşekkürler Cevap:Sayın, Aracılık sözleşmesi yapılır.Tarifede TABLO II BÖLÜMÜN üne bakınız. Bilgilerinize rica olunur. Danışma birimi

Cevap : Site yönetimi GV stopaj (Muhtasar mükellefiyeti) tesis ettirmesi gerkir. Sizin düzenlediğiniz .Makbuzdaki stopajı beyan etmesi gerekir.Makbuz da % 20 GV stopajı ve % 18 KDV hesaplanacaktır. Tarifedeki rakamlar KDV dahil rakamdır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.