Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.02.2020 11:10 (Üye) Soru : merhaba , Biz tamamı yurtıcınden ticari mal alım satımı yapan , 8 tane 4a SGK sıgortalısı olan bir LTD.STI.' yiz. 2019 hazıran aylarında , SGK MESLEK KODU:5223.80 (satıs elemanı-toptan) koduna göre alınan bir personelimiz var. biz bu çalışanımızı satın alma elemanı yapmak istiyoruz. Eger böyle yaparsak, sgk aylık bildirgede bu işçi için SGK KOD degisikligi yapmamız gerekecek. 1 - SGK da kod degisikligi inceleme veya izaha sebeb deniyor? doğru mu? bu konuda ne yapmamız lazım? 2 - bu kişi ile ilgili sgk da once işten cıkıs yapıp - 1 gun sonra da ,yeni sgk kodu ile tekrar işe giriş mi yapmamız lazım? sorularımı tek tek yanıtlarsanız memnun olurum. tesekkurler

Cevap : 1. SGK meslek kodu değişikliği işçinin yazılı rızası ile dilekçe ile olur. 2.Böyle bir uygulama yapmanıza gerek bulunmamaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.