Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.02.2020 15:36 (Üye) Soru : Merhabalar, Malum muhtasar ile Sgk birleşmesinden dolayı 1003A ve 1003B olarak 2 beyanname mevcut. Şirketimizde 400 çalışan mevcut. Serbest meslek makbuzu ve kira ödemelerimizde mevcut. Bütün sigorta ve stopaj kesintilerini , sadece 1003A Muhtasar prim hizmet beyannamesinde mi bildireceğiz, yoksa ücrete ait kesintileri 1003B de, diğer kesintileri(kira,Serbest meslek makbuzu vs) 1003A mı bildireceğiz ? Yani 2 beyanname mi vereceğiz. Çok fazla yazı olmasından dolayı kafa karışıklığı mevcut. Şimdiden teşekkür ederiz.

Cevap : Şirketinizin Beyannameleri Şirket adına alınmış Şİfre ile Gönderiyor ise ;Talep etmeniz halinde sadece Ücretlerden kesilen vergi ve SGK bildirimlerinin gönderileceği İkinci bir şifre yi VD den alabilirsiniz.Bu işlem zorunlu değildir. İkinci şifre almanız halinde SADECE Ücretlerden kesilen vergi ve sgk işlemleri için 1003B numaralı Beyanname gönderilir.Diğer tüm GV kesintilerini ise 1003A numaralı beyanname ile gönderilir.Muhasebe bürolarınca gönderilecek birleştirilmiş muhtasar beyanname için 1003A sayılı beyanname kullanılır.Bu bürolar ikinci şifre alamazlar.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.