Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.02.2020 12:29 (Üye) Soru : merhaba, 2017-mayıs ayında de açılıp, 2018 eylül ayında kapanan bir gelir vergisi mükellefi var. mükellef, 2018 eylülde işyerini kapatıp , 2019 da tahakkuk eden 2018 yılına ait gelir vergisi dahil , geçmişe dair tum vergilerini ödemiştir. şimdi 2020 ocak ayında, mukellefe vergi dairesinden bir yazı geliyor. ve 2018 yılına ait temmuz ayı kdv döneminde SEHVEN HATALI beyanname verıldıgı ve bundan dolayı da hem 2018 temmuz ayı kdv beyannamesi , hem de 2018 yılı gelir vergisi beyannamesi için düzeltme beyannamesi verıldıgı ve bu düzeltme beyannamelerine istinaden de 10.000.-TL ye yakın KDV ile 2018 yıllık gelir vergisi tahakkuk ettiğine dair bir yazı geliyor. 1 - mükellef bu konu ile ilgili ne yapabılır? 2 - mükellef hatayı yapan muhasebecimdir diyor . eger zamanında doğru beyanname verseydi çıkan vergiyi ödeme gücüm vardı ve öderdim. ama şimdi bu vergiyi ödeyecek mali durumum yok diyor. mukellef, muhasebecinin zamanında yaptığı bu hatalı işlemden dolayı, tahakkuk eden vergi için , müteselsil sorumlu olan muhasebeciden ödeme talep edebilir mi ? 3 - muhasebecinin müteselsil sorumluluğu ne olcudedir? 4 - Muhasebecinin, geçmiş donemdeki beyannamelere, düzeltme beyanı verırken , SEHVEN HATALI BEYANNAME verilmiştir demesi , onu mali sorumluluktan kurtarır mı? sorularımı tek tek yanıtlarsanız memnun olurum. teşekkürler.

Cevap : Yapılan hatanın veya yanlışlığın kim tarafından yapıldığı konusunda yorum olmaz.Mükellefin Bilgisi dışında beyanname verilmiş ise ilgili meslek mensubu hakkında odaya şikayet edebilir. Müteselsil sorumluluğu ancak Vergi müfettişi rapor ile tespit eder.Mükellefin tahakkuk eden vergileri ödemesi gerekir.Ödeme yapmadığı zaman haciz işlemi uygulanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.