Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.02.2020 11:31 (Üye) Soru : MÜTEAAHHİT FİRMANIN İNŞAATLARDA ÇALIŞTIRDIĞI İÇİLER SAYISI 1. İNŞAAT 3 PERSONEL 2. İNŞAAT 4 PERSONEL MERKEZDE ÇALIŞAN 4 PERSONEL BES KESİNTİSİ İÇİN TÜM ÇALIŞANLARIN SAYISINI TOPLAYIP 5 İ GEÇERSE KESİNTİ YAPILMASI GEREKLİ MİDİR? TÜM SGK DOSYALARINI AYRI AYRI MI DEĞERLENDİRMEMİZ GEREKİR?

Cevap : Otomatik (BES) uygulamasında bazı taşeron şirketlerin işçi sayısını belirlerken, her bir İdarede çalıştırdığı işçi sayısını ayrı ayrı dikkate alınmaktadır. Konuyla ilgili yayınlanmış olan “Çalışanların İşverenleri Aracılığıyla Otomatik Olarak Emeklilik Planına Dahil Edilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin” 6’ncı Maddesinde; “… Bu madde kapsamında çalışan sayısının belirlenmesinde, birden fazla işyeri işverenler için bütün işyerlerindeki çalışanların toplamı göz önünde bulundurulur. Bu madde kapsamında çalışan sayılarının tespitinde, ikinci fıkrada belirtilen kapsama alınma tarihleri itibarıyla geçerli Sosyal Güvenlik Kurumu verileri dikkate alınır” denmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.