Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.02.2020 16:41 (Üye) Soru : Merhabalar. Kritik bir konu hakkında sorum var. Sgk dosyası olmayan yani işçisi olmayan, 3 aylık muhtasar beyanname mükellefi, ara dönemde işçi çalıştırmaya başlarsa örneğin 05/03/2020 de sgk dosyası açarsa, mart ayında aylık muhtasar hizmet beyannamesi verme yükümlülüğü doğuyor. Bu mükellef 3 aylıktı ve ocak 2020,şubat 2020 için muhtasar vermemişti, böyle bir durumda ocak şubat beyannamesinin durumu ne olur?

Cevap : Muhtasar beyanname ile APHB si herne kadar birleşmiş olsalar bile işçi çalıştırmayanların muhtasar kısmını üç aylık ara dönemde ilgili dönemi belirtileren işçi çalıştırılan ayları aylık bildirilebilmektedir. İçi çalıştırmayanlar Önceden olduğu gibi üçer aylık dönemler halinde (Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim) beyanname vermeye devam edeceklerdir. mart işçi çalışmaya başlanlılan ay ise; muh aphb 01-26 nisan 2020 de muhaphb nin sgk kısmı 01. ay / 02 ay boş 03. ay dolu muh kısmı 01/02/03 aylar dolu verilecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.