Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.02.2020 13:15 (Üye) Soru : Değerli danışman, 20/01/2020 tarihinde şehir dışında kurulan bir şirket ile SMMM sözleşmesini 30/01/2020 tarihinde imzaladım. Bu tarihte bu şirket vergi dairesi kayıtlarında faal olarak yer almaktaydı. Ancak daha sonra vergi dairesi bu şirketi kayıtlarına şirketin kuruluş tarihi itibariyle terk olarak kayıtlarına aldı. Vergi dairesini aradığımda bu şirketin yoklama tutanağına geçirdiği şu sebeplerden ötürü terk olarak kayıtlarına aldıklarını ifade ettiler:(işe baylama yoklama tutanağı) TESPIT EDILEN HUSUS : ÖDEVLININ BELIRTILEN ADRESTEKI IS YERINE GIDILDI. ASAGIDAKI HUSUSLAR TESPIT EDILMISTIR 1 ) ÖDEVLI SIRKET IN BELIRTILEN ADRESINE GIDILDI. ÖDEVLI SIRKET IN TOPTAN BILGISAYAR VE TOPTAN KIRTASIYE SATISI YAPACAGI 2 ) ÖDEVLI SIRKET IN SU ANDA HERHANGI BIR EMTIA NIN BULUNMADIGI 3 ) ÖDEVLI SIRKET IN AYNI ADRESTE *********** TC NOLU ************** NUN FALIYET GÖSTERDIGI 4 ) ÖDEVLI SIRKET YETKILISI BELIRTILEN ADRESTEKI IS YERINI HOME OFIS OLARAK KULLANILACAGINI BEYAN ILE IFADE ETMISTIR. 5 ) ISBU YOKLAMA MEVZU IS YERINDE SIRKET YETKILISI ILE MUTABAKA VARILARAK IMZA ALTINA ALINMISTIR Bu şekilde bir firmaya vergi dairesi terk yazısı verebilir mi? Ocak ayı beyannamelerini e beyanname sistemi kabul etti ve beyannameleri onayladım. Bu firma yıl boyunca vergi beyannamesi vermeli mi vermemeli mi? Sözleşmeyi iptal edersem benim sorumluluğum yıl boyunca devam eder mi? Sorularımı yanıtlamanızı saygılarımla rica ederim. Teşekkürler.

Cevap : Mükellef VD ne müracaat ederek faale duruma gelmesini talep edebilir. Yeni bir yoklama yapılabilir.Beyanname göndermek sizin tercihiniz dedir..Gönderdiğiniz veya göndereceğiniz beyannamelerden elbette sorumluluğunuz olacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.