Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.02.2020 10:17 (Üye) Soru : merhaba inşaat işçi girişi yapıldıkdan sonra eksik gün bildirim yapılması gerektiği işveren tarafından puantaj isteği ile tarafıma dönüldü işletme hesabı defteri ay içinde 6 çalışanı var 2019 eylül ayında açılış yaptık şu durumda hangi eksik gün bildirim kodunu kullanmalıyım birde bes işlemi gerekirmi çalışanlar ay içerisinde 2 gün çalışıp çıkıyolar teşekkürler

Cevap : SGK e-bildirge uygulamasında programsal yapılan düzenleme ile eksik gün nedeni olarak “kısmi istihdam (06 kodlu) ”seçilmesi halinde 20 günden fazla hizmet bildirilmesine izin verilmemektedir. Eksik gün nedeninin puantaj kaydı seçilmesi durumunda Kuruma verilecek puantaj kayıtlarında işçinin de imzasının bulunması zorunluluğu getirilmiştir. BES te 45 yaş üstü hariç tüm çalışanlar dikkate alınmaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.