Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.02.2020 11:24 (Üye) Soru : İyi günler, 3 aylık olarak verdiğimiz işçili bir muhtasar beyannemin verilme durumu nasıl olacaktır. Vergi dairesinden 3 aylıktan aylığa çevirme işlemi yapılmamıştır. Halen 3 aylık olarak sisteme kayıtlıyız. Bu durumda e-bildirgelerimizi eskisi gibi ayrı olarak vereceğiz. Ocak ve şubat Muhtasarınıda nisanda 3 aylık olarak, Mart ayına ait olanıda uzatılma olmazsa aylığa çevrilmiş bir şekilde gönderilmesimi gerekiyor. Yani bu durumda nisan ayında iki ayrı muhtasar verilecek gibi. Bu konuda bilgi alabilirmiyiz. İyi çalışmalar.

Cevap : 10 ve daha az çalışanı olanlar için SGK bildirgesi aylık olarak verilecektir.(OCAK-ŞUBAT 2020 için) Muhtasar ise 3 aylık olarak MUHSGK 1003A formatı ile Nisan 26 sına kadar beyannamenin sadece Vergi bölümü doldurularak verilir.Çalışan sayınız 10 ve daha az olması devam etmesi halinde Mart ayından itibaren MUHSGK 1003A formatın da SGK kısımı doldurularak aylık verilebilir.Muhtasar için ise 3 aylık beyanname MUHSGK 1003A formatı ile SADECE vergi bölümü doldurularak verilebilir. Mükellefin İSTEMESİ halinde ÇALIŞAN SAYISI 1 KİŞİ İLE 10 KİŞİ Arasında olması halinde Birleştirilmiş Beyanname MUHSGK 1003A formatı ile Vergi ve SGK bilgileri doldurularak aylık olarak verilebilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.