Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.02.2020 11:36 (Üye) Soru : İyi çalışmalar diliyorum. Müşterimiz "Sınırlı Sorumlu İstanbul Manifatura ve Kumaşçılar Çarşısı İşletme Kooperatifi"ne ait otoparktan aracı için yer kiralıyor. Kooperatif bize kira faturası kesiyor. Fatura bilgileri şöyle : Otopark Kirası : 666,25 TL GV Stopajı (%20) :133,25 TL Hesaplanan KDV (%18) :119,93 TL Ödenecek Tutar : 652,93 TL Bu durumda bu gideri Kira gideri olarak mı dikkate alalım yoksa araca ait otopark gideri olarak dikkate alıp gider kısıtlamasına tabi tutmamız mı gerekiyor. Eğer gider kısıtlaması olacaksa stopaj için ne yapmamız gerekiyor? Cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Cevap : Harcama Araç için yapılan giderdir.Gider kısıtlaması yapılır. GV stopajı Muhtasar ile beyan edilir.Deftere kayıt edilecek gider ve KDV için Kısıtlama yapılacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.