Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.02.2020 11:39 (Üye) Soru : Merhaba; 2019/aralık dönemine gekap ( geri kazanım katılım payı) genişletilmiştir. Örnek olarak 2020/ocak ayında ahşap ambalaj alıp mermerlerimizi onun içine koyup sattığımızda ambalaj için ekstra ücret mi talep edeceğim. Ücret alınca bunu beyannamede bildirecek miyim? Ücret ile aldığım ambalajı promosyon yada ücretsiz müşteriye verdiğimde beyanname verecek miyim? örnek 2 : şirket aracına lastik aldığımda bunu beyannamede bildirmek mi gerekiyor. sonuçta o lastik satılmayıp kullanılacak ve ömrü bitince atılacak. bunlarla alakalı şu kadar rakamı geçince bildirilecek diye sınırlama varmı. yoksa 1 tane de olsa 1000 tanede olsa beyannamede bildirilecek mi ? Geri dönüş sağlarsanız sevinirim. İyi çalışmalar.

Cevap : Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 7/2/2020 tarihli "Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmeliğin Uygulanmasına Dair Usul ve Esaslar" yayınlanmıştır. Detaylı ve örnekli açıklamalar için aşağıdaki link de bulunan metni inceleyiniz. https://webdosya.csb.gov.tr/db/cygm/icerikler/gekapusulesas-20200210184744.pdf
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.