Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.02.2020 14:02 (Üye) Soru : İyi günler, 2008 sonrası için, 4B kapsamında emekli olan kişinin ölmesi durumunda, 4A'lı emekli olan eşine bağlanacak dul aylığı oranı nedir? Eşlerin her ikisi de 4A kapsamında emekli olması, birinin ölmesi durumunda oran ne olur? Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Cevap : Dul maaşına hak kazanma; Sigortalı eşin vefatı sırasında evli konumda olan kişiler, Vefat eden eşi SSK, BAĞ-KUR, Emekli Sandığı sigorta tiplerinden her hangi birinden pirim ödemesini tamamlamış olan kişiler, Vefat eden sigortalı kişinin çalışan ve hayatta olan eşi, Vefat eden ve sigortalı olan kişinin, sigortası bulunmayan ve çalışmayan eşi, dul aylığından faydalanma hakkına sahip olan bireylerdir. Her iki durum içinde dul maaşının talep edilmesi hakkı sunulurken, çalışan eşin dul maaşından, vefat eden eşin maaşının %50’si kadar yararlanması sağlanır. Çalışmayan ve sosyal güvencesi olmayan kişiler ise, vefat eden eşlerinin maaşının % 75’i kadar dul aylığı ödemesi alma hakkına sahiptirler.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.