Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.02.2020 11:22 (Üye) Soru : Personel işe 12.07.19 da girdi ancak hatası sonucu iş kazası geçirdi 14.07.19 da ve o günden beri rapor almakta Biz bu çalışanı raporu devam etmesine rağmen çıkış verebilir miyiz? Çünkü zaten firmayı dava etti davalığız Bildiğim kadarıyla ihbar süresi 14 gün + 6 hafta geçtikten sonra rapor alan çalışan işten çıkarılabiliyordu? Bizim olayda da bu süre geçti şimdi bu personelin çıkışını verebilir miyiz? Kolay Gelsin

Cevap : işçinin hastalık, kaza, doğum ve gebelik gibi hallerinde rapor kullanması, dolayısıyla da işe gelmemesi sebebiyle işveren için iş sözleşmesini fesih hakkı yani işçiyi işten çıkarma hakkı; istirahat süresinin işçinin işyerindeki çalışma süresine göre İş Kanununun 17 nci maddedeki bildirim sürelerini altı hafta aşmasından sonra doğmaktadır. istirahat süresinin; – İşyerindeki kıdemi 6 aydan az olan işçi için 8 haftayı, – İşyerindeki kıdemi 6 aydan 1.5 (birbuçuk) yıla kadar olan işçi için 10 haftayı, – İşyerindeki kıdemi 1.5 (birbuçuk) yıldan üç yıla kadar sürmüş olan işçi için 12 haftayı, – İşyerindeki kıdemi 3 yıldan fazla sürmüş olan işçi için 14 haftayı, aşması halinde işverenin iş sözleşmesini feshetme yani işçiyi işten çıkarma hakkı doğmaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.