Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.02.2020 13:17 (Üye) Soru : Sayın Yetkili, Firma hizmet firması. E-fatura kullanılıyor ve hizmet olduğu için sadece fatura düzenleniyor. Firma artık havuz suyu analizi için müşterilere ölçüm cihazı ile tespite gidecektir. ve Türkiye genelinde bir uygulama başlatmak istiyor. Bu durumda personelin yanında tespit i için götüreceği cihaza yol irsaliyesi düzenlenmesi gerekiyor. E-fatura da irsaliye yerine geçer ve yol irsaliyesi olarak düzenlenmiştir, ibaresi yazılarak düzenlenmesi uygun mu? Yol irsaliyesi olduğu için fatura tanzim edilmeyecektir. Yapılan uygulama doğrumu dur. Değerli görüşlerinizi rica ederim. Teşekkürler..

Cevap : Değerli meslektaşımız; vuk 509'a göre e-Fatura uygulamasına kayıtlı mükelleflerin birbirlerine düzenledikleri e-Faturada, düzenleme tarihi yanında düzenleme zamanının da saat ve dakika olarak gösterilmesi halinde e-Faturanm kâğıt çıktısı irsaliye yerine geçer. Söz konusu kâğıt çıktıya “İrsaliye yerine geçer.” ifadesinin yazılması ve kâğıt çıktının satıcı veya yetkilisi tarafından imzalanması zorunludur. Ancak bu imkândan yararlanabilmek için e-Faturanı malın teslimi anında düzenlenmesi gerekir. iyi çalışmalar
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.