Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.02.2020 08:23 (Üye) Soru : Sayın Danışman Mükellefim olan şirket ırakta yakıt tankı yapılan bir inşaat sahasında da sadece teknik hizmet ( proje mühendisliği ) vermek üzere sözleşme yapacak. Yurtdışında şube ve daimi temsilciliği bulunmuyor. 1 seri no.lu Kurumlar Vergisi Genel Tebliği'nin 5.9. bölümünde yer alan istisnadan faydalanabilir miyiz ? iyi çalışmalar.

Cevap : YARARLANILAMAYACAĞI GÖRÜŞÜNDEYİZ.(iş yeri veya daimi temsilciği yok.) "Teknik hizmetlerden elde edilen kazançların da anılan istisnadan yararlanabilmesi için bu işlerin yurt dışında bulunan iş yerleri veya daimi temsilciler aracılığıyla yapılması; yurt dışında ayrıca bir iş yeri veya daimi temsilci olmadan yapılan teknik hizmetlerin, hizmet ihracatı olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Ayrıca, teknik hizmetlerin yurt dışındaki inşaat, onarım ve montaj işlerine bağlı olarak yapılma şartı bulunmamaktadır."
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.