Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.02.2020 09:48 (Üye) Soru : SGKMUH beyanı için SSK çalışan firma için Aylık muhtasar başvurusu yaptık, erteleme neticesinde Aylık SGK bildirgesini V2 vererek tahakkuk ettim. Muhtasar yönünden Aylık Muhtasar versem sistem sadece Vergi kesintileri için beyanımı kabul edermi yoksa Ocak-*Şubat bilgilerini içeren Muhtasarı 3 Aylık Olarak Nisan Ayındamı vermem gerekir, Mart İçin Aylık Sanırım MUHSGK birlikte verilecek diye biliyiorum.

Cevap : Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi ile sadece vergi kesintilerine ilişkin bilgiler beyan edilecek, .(MUHSGK kod 1003A) Sigortalılara ait aylık prim ve hizmet bilgileri ise Sosyal Güvenlik Kurumuna Aylık Prim ve Hizmet Belgesi ile bildirilecektir. 10 ve daha az çalışanı olanlar için SGK bildirgesi aylık olarak verilecektir.(OCAK-ŞUBAT 2020 için) Muhtasar ise 3 aylık olarak MUHSGK 1003A formatı ile Nisan 26 sına kadar beyannamenin sadece Vergi bölümü doldurularak verilir. Çalışan sayınız 10 ve daha az olması devam etmesi halinde Mart ayından itibaren MUHSGK 1003A formatın da SGK kısmı doldurularak aylık verilebilir.Muhtasar için ise 3 aylık beyanname MUHSGK 1003A formatı ile SADECE vergi bölümü doldurularak verilebilir. Mükellefin İSTEMESİ halinde ÇALIŞAN SAYISI 1 KİŞİ İLE 10 KİŞİ Arasında olması halinde Birleştirilmiş Beyanname MUHSGK 1003A formatı ile Vergi ve SGK bilgileri doldurularak aylık olarak verilebilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.