Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 19.02.2020 17:41 (Üye) Soru : 1 - ana faaliyetimiz matbaa işi yapan firmayız ana sözleşmemizde ( konusu ile ilgili gayrimenkul alıp satabilir ibaresi var ) 2-5/12/2018 tarihli taşınmaz ticareti yönetmeliğine göre Ana faaliyet konusu spor işletmeciliği olan bir firmanın aktifine kayıtlı dükkan işyerini satın aldık bize özel matrah şeklinde fatura kesildi. 3-Bu yapılan işlem doğrumu yoksa satıcının faturayı normal % 18 kdv li mi kesmesi gerekir. 4-İşlem doğru ise biz dükkanı satarken özel matrah ile mi fatura kesmemiz gerekir. 5-Taşınmaz ticareti belgemiz olmadan da bu işlemleri yapabilirmiyiz ( yoksa ticaret odası maliye ve ana sözleşme değişikliği ile mi yapılabilir bu işlem ) 6-İlgili yönetmelik 3 .bölüm 14 .maddede ( ilke ve kurallar ) a) Taşınmaz ticaretine yönelik hizmet verilen işletmede, taşınmaz ticaretine konu hizmetler dışında ticari faaliyette bulunamaz denilmektedir. 7-Ana faaliyet konusu matbaa olan bir firma bu ticareti yapabilirmi. teşekkürler cevabınız için.

Cevap : Özel matrah uygulamasını SADECE İkinci el G.menkul ticareti yanlar uygular. Size fatura satış bedelinin tamamı üzerinden % 18 olarak düzenlenmesi gerekir. Sizde satarken % 18 KDV hesaplayacaksınız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.