Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 19.02.2020 15:25 (Üye) Soru : Selamlar,haftalık çalışma saati 40 saat olan birisi için bordro düzenlerken nelere dikkat etmemiz gerekiyor.

Cevap : Genel bakımdan çalışma süresi haftada en çok kırk beş saattir. Aksi kararlaştırılmamışsa bu süre, işyerlerinde haftanın çalışılan günlerine eşit ölçüde bölünerek uygulanır. İşyerinde haftalık çalışma süresinin 45 saatin altında belirlenmesi mümkündür. Haftalık çalışma süresi 45 saatin üzerinde belirlendiğinde ise bunun en önemli sonucu, fazla sürelerle çalışmanın gündeme gelecek olmasıdır.Fazla sürelerle çalışma ücretinin % 25 zamlı ödenmesi gerektiğidir Bu esaslar dikkate alınarak 40 saatin işçi ile kaç günde tamamlanacağı kararlaştırılmış ve sözleşmede belirtilmişse; o gün sayısı dikkate alınarak bordro düzenlenir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.