Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 19.02.2020 17:53 (Üye) Soru : Merhaba Sayın Üstad. Bu yıl E-faturaya yeni geçen bir Ltd.şirketin ortağı bazı kendi şahsi giyim vb. harcamalarını şirkete fatura kestirebiliyor.Eskiden biz şirketle ilişkisi olamayacak harcamaları ayırıp işlemiyorduk. Ancak şimdi karşı firma e-fatura mükellefi olduğunda şahsi faturalar e-fatura olarak sisteme düşmektedir. Bu durumda şahsi mahiyette olan bu e-faturalı alımları kayda almamak bir sorun oluştuırurmu. Ödemeleri genelde kendi şahsi Kredi kartı veya nakit olabiliyor. KKEG ve 131 i kullanarak gereksiz şişirmek te istemiyorum. Ne yapabilirim.

Cevap : Şahsi harcamalar için e fatura düzenlettirilmez. Muhasebe nin düzgün yapılması için şahsi harcamalar şirkete fatura ettirilemez.Fatura şirket düzenlenmez ise sorun ortadan kalkar. KKEG 131 hesap kullanılması başka sorunları getirir.(Adat hesaplaması gibi)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.