Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.02.2020 09:25 (Üye) Soru : Konu:Veraset ve İntikal Beyannnamesi Alınan mirasçılık belgesinde karar kısmında mirası bırakan dede 1989 yılında vefaat etmiş mirasçı eşi 1996 yılında mirasçılardan vefaat eden oğullarından bir tanesi 1997 yılında bir tanesi 1999 yılında vefaat etmiştir. Hüküm kısmında ise ;vefaat eden dedenin mirası 96 pay olarak kabul edilmiştir ve 96 pay yaşayan çocukları ile ölen çocuklarının eşleri ve torunları arasında pay edilmiştir. Vefaat tarihlerinde Dede ve eşi Konya da iki oğlu ise Istanbul da ikamet etmektedir. Bu durumda veraset ve intikal vergi beyannamesi sadece dede için verilebilir mi yada nasıl bir yol izlenmeli Bilgilerinize rica olunur.

Cevap : Sadece dedenin mirası değil , dedeye intikal edenlerde beyan edilecektir.VİV beyannamesi Vefat eden ve miras bırakan kişinin vefat ettiği ildeki Vergi dairesine verilecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.