Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.02.2020 14:32 (Üye) Soru : Merhaba İstanbul ilindeki mükellefler için Muhtasar hizmet beyannamesi 2 ay uzatıldığı için birkaç sorum olacak. 1- Gelir idaresi Ekim-Aralık 2019 döneminde işçisi olan mükelleflerin muhtasar beyanlarının otomatik olarak aylığa çevrileceğini söylemişti. Uzatılmasına rağmen bu işlem gerçekleşti mi? 2- Sistem 2 ay uzadığı için 3 aylık muhtasar veren mükelleflerin durumu ne olacak? Onların beyanları yine 26 nisanda 3 aylık olarak yeni beyannameden sadece Vergi kesintilerine ilişkin bilgileri içerecek şekilde mi verilecek? 3- 3 aylık beyanname veren mükelleflerin beyanlarını ocak ve şubat aylarında aylık olarak vermek zorunda mıyız? 4- Aylık muhtasar beyanname verenlerin ocak-şubat beyanlarını sgk ve vergi dairesi olmak üzere ayrı ayrı verebiliyor muyuz? Teşekkürler

Cevap : 1-Böyle bir uygulama olmadı. 2-3- 10 ve daha az çalışanı olanlar için SGK bildirgesi aylık olarak verilecektir.(OCAK-ŞUBAT 2020 için) Muhtasar ise 3 aylık olarak MUHSGK 1003A formatı ile Nisan 26 sına kadar beyannamenin sadece Vergi bölümü doldurularak verilir. Çalışan sayınız 10 ve daha az olması devam etmesi halinde Mart ayından itibaren MUHSGK 1003A formatın da SGK kısmı doldurularak aylık verilebilir.Muhtasar için ise 3 aylık beyanname MUHSGK 1003A formatı ile SADECE vergi bölümü doldurularak verilebilir. Mükellefin İSTEMESİ halinde ÇALIŞAN SAYISI 1 KİŞİ İLE 10 KİŞİ Arasında olması halinde Birleştirilmiş Beyanname MUHSGK 1003A formatı ile Vergi ve SGK bilgileri doldurularak aylık olarak verilebilir 4-SGK bildirgesi ocak ve şubat için aylık verilecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.