Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.02.2020 09:03 (Üye) Soru : 5 02 2020 Yayınlanan Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesi Genel Tebliğ değişiklik yapılmasına dair Tebliğe göre değerlendirirsek Sorum şu şekildedir Şirket makine parçası üretmektedir.Bu parçalar kendi markasını taşıyan kolilere koyulup yurt içi piyasasına ve yurt dışına (ihracat) yapılmaktadır. aynı ürünler yine markalı veya markasız olarak kolilere koyup ihraç kayıtlı olarak yurt içine satılmaktadır. İlgili koliler bir ambalaj üreticisinden almaktadır. Ürünler 1 sayılı listede yer alan ürünlerden olmamakla birlik de *Koli (kağıt karton) için Gekap beyannamesi vermek zorunluluğumuz var mı? *Eğer karton koliler için gekap beyannamesi vermek zorunda isek bu kolilerin satış miktar hesabında ihracat satışlarıda dikkate alınacak mıdır? gekap beyanı vermek zorunda isek ocak beyanını şubat ayının sonuna kadar mı vermek zorundayız. vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim.

Cevap : Kağıt koli sizin tarafınız dan imal veya ithal edilmesi halinde beyana tabidir.satın alınan koli için beyanname verilmez.Kolinin imalatçısı veya satıcısı beyanname vermek ile mükellefdir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.