Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.02.2020 10:39 (Üye) Soru : Merhaba, 10 kişiden az çalışanı olan işletmelerin muhtasar beyanname verme dönemini MUHSGK birleştiği için 3 aylık dan interaktifden dilekçe vererek aylığa çevirdik. şuanda sistemde AYLIK DÖNEM gözüküyor. Aylık muhtasar dönemi gözükse dahi işletmeler istemeleri halinde MUHSGK beyannamesinde vergiler bildirimini 3 aylık yapabilirmi? Örneğin nisan, mayıs sadece SGK bildirimi haziran döneminde haziran sgk ve 3 ayın vergi bildirimleri şeklinde beyan verilebilirmi? uzadığı için ocak şubat sadece sgk gönderip mart ayında mart sgk ve vergilermi beyan edilecek? kısacası artık aylık muhtasar gözükmemizin bir önemi varmı? vergi bildirimlerini yinede 3 aylık verebiliyormuyuz?

Cevap : Aylığı 3 aylığa tekrar döndürmeniz halinde ; 10 ve daha az çalışanı olanlar için SGK bildirgesi aylık olarak verilecektir.(OCAK-ŞUBAT 2020 için) Muhtasar ise 3 aylık olarak MUHSGK 1003A formatı ile Nisan 26 sına kadar beyannamenin sadece Vergi bölümü doldurularak verilir. Çalışan sayınız 10 ve daha az olması devam etmesi halinde Mart ayından itibaren MUHSGK 1003A formatın da SGK kısmı doldurularak aylık verilebilir.Muhtasar için ise 3 aylık beyanname MUHSGK 1003A formatı ile SADECE vergi bölümü doldurularak verilebilir. Mükellefin İSTEMESİ halinde ÇALIŞAN SAYISI 1 KİŞİ İLE 10 KİŞİ Arasında olması halinde Birleştirilmiş Beyanname MUHSGK 1003A formatı ile Vergi ve SGK bilgileri doldurularak aylık olarak verilebilir. 3 aylığı da dönüş olmaz ise beyanname ve bildirimi AYLIK verilecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.