Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.02.2020 16:09 (Üye) Soru : Merhaba, Ahşap dolap, masa, panel vb ürünler üreten bir firmayız.Sattığımız tüm ürünleri montaj dahil satıyoruz ve satış bedelini ona göre belirliyoruz.Fatura ederken de montaj bedelini ayrıca göstermiyoruz.Montaj bedelini ayrıca göstermemiz gerekir mi ve özellikle mobilya KDV oranının %8'e düşmesiyle ilgili bir vergi kaybı var mıdır? Ayrıca zaman zaman da bu ürünleri alıp sadece montaj yapıyoruz bu durumda malzemeli hizmet satışı mı yapmış oluyoruz ticari mal mı satmış oluyoruz? İyi çalışmalar,

Cevap : Montaj için ayrıca bir bedel alınmıyor ise sorun olmaz. Montaj için ücret alınması halinde % 18 KDV uygulanır. Mal satışı ayrı hizmet ayrı ise gelirler ayrı ayrı kayıtlara alınır.Malzemeli hizmet satılmaz Faturada ayrı ayrı belirtilmesi gerekir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.