Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.02.2020 08:42 (Üye) Soru : Sayın danışman hocalarım iyi çalışmalar dilerim. Ciro primleri adı atında kesmiş olduğumuz fatura tutarlarını 649 nolu hesapta takip ediyorum. Çeşitli tarihlerde odamızın vermiş olduğu görüşlerde bu yöndedir. Bu konuda yaptığım araştırma sonucunda Samsum Vergi Dairesi başkanlığı Mükellef Hizmetleri grup Müdürlüğü : tarafından verilen 97338759-105-2 sayılı yazısında 602 hesabın kullanılması gerektiğini belirtmiştir. Bu konudaki görüşünüzün paylaşılmasını hangi hesabın kullanılması daha doğru olacağını bilgilerinize sunarım. Saygılarımla,

Cevap : Yaptığınız işlem doğru Vergi idaresinin verdiği görüş doğru değildir.602 hesabın tanımı okunmadan verilmiş bir yanıt dır.Ciro primini devlet mi veriyor da 602 olsun. 602 Diğer Gelirler Hesabı: İşletmenin korunması, ihracatı teşvik ya da hükümet politikasına uyma zorunluluğu karşısında oluşan işletmenin faaliyet hasılatındaki düşüklüğü veya faaliyet zararını gidermek için, sermaye katkısı niteliğinde olmayan, mali yardımlar, devletin bazı malları vergi, resim, harç ve benzeri yükümlülüklerden istisna etmesi yoluyla yaptığı yardımlar ve satış tarihindeki vade farkları, ihracatla ilgili fiyat istikrar destekleme primi vb. hasılat kalemleri bu hesapta izlenir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.