Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.02.2020 14:30 (Üye) Soru : Üstad günaydın hayırlı sabahlar. Yanlışlıkla 28.08.2010 doğumlu bir erkek çocuğun markette perakende satış elemanı olarak 03.01.2020'ye işe girişini yapmışız.Cuma günü bildirgeyi onaylayayım derken fark ettim. aylık prim hizmet bildirgesini daha onaylamadım. yanlış işe girişi yapılan bu çocuk 2019 kasım ayında aynı işyerinde sigortasını başlattığımız bayram bey adında personelimizin oğlu.Bayram bey agi formu için Çocuklarının kimlik fotokopilerini biraz da geç gönderince, çocuğun kimliğine istinaden yanlışlıkla girişi yapılmış.Nasıl bir yol izleyebiliriz.geriye dönük çıkışını mı verelim, işe giriş bildirgesi iptali için sgk'ya dilekçe mi verelim, yoksa Ocak ayı bildirgesini verip şubat ayına çıkışını mı yapalım.sonuçta çalışan biri değil.Kısacası işe giriş iptal dilekçesini SGK’ ya verirsek bir ceza ile karşılaşır mıyız.Üstad sizden bugün cevap alabilirsem çok iyi olur. malum bugün sgk hizmet bildirgesini onaylamanın son günü.

Cevap : işçinin çıkışını ve hiç çalışmamıştır ya da işe gelmemiştir. eksik günü ile 0 gün 0 kazan bildiriminde bulunup çıkışını yapabilirsiniz. Konunun açıklamasını işçi ve işverene imzalatıp özlük dosyasında bulundurunuz. Eksik güne ilişkin çalışmamıştır ve iab formu işçi ve işveren .mzalı olarak özlükte saklanmalıdır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.